Minden év novemberének harmadik csütörtökén tartják a Ne gyújts rá! világnapot, melynek fő célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás veszélyeire. Ilyenkor a cél, hogy lehetőleg senki nem gyújtson rá.
A dohányzás következtében több mint húszezer ember hal meg évente. Magyarországon minden órában 3 ember hal meg függőségének következményeként, naponta 77, évente pedig 28 ezer olyan embert veszítünk el, akinek a halála összefüggésbe hozható a dohányzással.
A cigaretta nemcsak a tüdőnket károsítja, hanem kihat az egész szervezetünkre. Súlyos népegészségügyi és nemzetgazdasági probléma, a szív- és érrendszeri, daganatos és légzőszervi megbetegedések egyik fő kockázati tényezője. A dohányzás káros hatásai sokkal nagyobbak, mint korábban gondolták. Több, mint húszféle megbetegedés kialakulásában és e megbetegedések okozta halálozásban játszik fontos vezető szerepet.
A dohányosok főként idült hörgőszűkülettel (COPD) és tüdőrákkal kerülnek kórházba – mondta Dr. Kovács Gábor, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója a Ne gyújts rá! világnap alkalmából. Magyarország világelső a tüdőrák okozta halálozásban, és ennek főként a dohányzás áll a hátterében. Megtudhattuk, Magyarországon körülbelül 2,5 millió ember dohányzik, ami meghaladja az uniós átlagot.
A középkorú férfiak körében a szív- és érrendszeri halálozások egyharmada, a rákhalálozások közel fele, a légzőrendszeri betegségek okozta halálozások kétharmada a dohányzásnak tulajdonítható. A dohányzás okozhat ajak-, szájüreg-, gége-, valamint nyelőcsőrákot. A füst a légzőszervrendszer ezen részeihez mindenféleképpen eljut. Ugyanezen okok miatt tüdő-, légcső- és hörgőrák is lehet a káros hatás, és okozója lehet még hasnyálmirigy- és veseráknak is. Előidézhet még asztmát is. A nikotin jelentős elváltozást okozhat a keringési szervrendszerben is. Gyakran magas vérnyomást vagy koszorúér-betegségeket okoz. Ezen kívül károsítja még az érfalakat is, így okozója lehet agyérbetegségeknek, érszűkületnek, aneurizmának és érelmeszesedésnek. A dohányzás e mellett férfiakon a nemzőképesség csökkenését, nőkön a méh vérellátásának romlását, a teherbeesés elmaradását okozhatja. A passzív dohányzás pedig még veszélyesebb, mivel a mellékfüst még nagyobb arányban tartalmaz káros anyagokat, mint az úgynevezett főfüst, melyet a dohányos maga lélegez be.
A kecskeméti Tüdőgondozó Intézet vezetője, Dr. Frank Emil főorvos szerint a legnagyobb probléma, hogy a fiatalok körében is még mindig rendkívül népszerű a dohányzás. Az lenne a legjobb, ha nem próbálnák ki, illetve nem szoknának rá a dohányzásra, ezért kiemelten fontos, hogy az iskolákban szervezetten foglalkozzanak ezzel a kérdéssel.
Hazánkban a 13 és 15 év közötti tanulók több mint fele kipróbálta már a cigarettát élete során. A tanulók mintegy egynegyede jelenleg is cigarettázik. Ezért a lehető legkorábban fel kell hívni a fiatalok figyelmét a dohányzás káros hatásaira, kockázataira.
Tavaly a Ne gyújts rá! világnapon mutatták be a dohányzás-prevenciós iskolai és óvodai programot. A megelőzés érdekében indult komplex, interaktív óvodai és iskolai program keretében 30 millió forint értékben kaptak prevenciós eszközöket a megyei kormányhivatalok. A hordozható, interaktív szoftverrel felruházott érintőképernyős számítógépen az óvodás korosztálytól a huszonévesekig szórakoztató formában informálódhatnak a fiatalok a dohányzás káros hatásairól és a leszokás lehetőségeiről.
A Ciki a cigi programhoz csatlakozott év elején a kecskeméti Egészségfejlesztési Iroda is, a számítógépet és a szoftvert pedig a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály biztosítja. Az EFI az iskola-védőnőkkel és osztályfőnökökkel együttműködve általános iskolák számára egészségnap keretében népszerűsítik a programot. Eddig nagyjából 900 gyermekhez jutottak el a programnak köszönhetően az 5-9. osztályosok körében. A leszokás lehetőségeiről a program honlapján is tájékozódhatnak, illetve beépíthetik az iskolai programba. Érdemes a www.cikiacigi.hu oldalt otthon is gyermekeinkkel közösen olvasgatni.
A magyar lakosság 27 százaléka vallja magát dohányosnak. E káros szenvedély pedig 10-15 évvel rövidíti meg az életet. Magyarországon a dohányzók 40 százaléka szeretne leszokni, de önerőből csak keveseknek sikerül. A leszokás mindig egyéni döntés. Újabb segítség lehet a függőségben szenvedők számára a Gond? Egy szál se! telefonos applikáció, mely megkönnyíti a leszokás folyamatát, segíti a motiváció fenntartását, és nem mellesleg megtudhatjuk azt is, mennyit spóroltunk az el nem szívott cigarettákkal.
https://play.google.com/store/apps/details?id=leteszemacigit.molnarpeter.com&hl=en_US
https://apps.apple.com/us/app/gond-egy-sz%C3%A1l-se/id1462726714
A szervezők azt kérik, csatlakozzon Ön is a kihíváshoz! Kezdje a leszokást november 21-én, csütörtökön, a Ne gyújts rá! világnapon! Ne feledje, ha sikerül tartósan leszoknia, minden esélye megvan, hogy akár 15 évvel tovább éljen! Jól hangzik, ugye?