A viselkedésterápia egy pszichológiai módszer, ami segít megváltoztatni az olyan viselkedési formákat, amik akár önkárosítóak is lehetnek. A módszer segítségével a rossz, káros szokásokat jobb, az életminőségüket javítóokásokra lehet cserélni, de hatásosan készít fel a nehézségekkel szembeni is. A viselkedésterápiát leginkább szorongásos betegségek, vagy hangulatzavarok ellen alkalmazzák, de a pszichológusok mindenkinek ajánlják, aki az életminőségén szeretne javítani, vagy hatékonyabbá tenné a mindennapi problémamegoldást. A viselkedésterápia javítja a beteg szociális készségeit, hatására a páciens könnyebben küzd meg a stresszes helyzetekkel, jobban ki tudja fejezni az érzelmeit, krónikus betegeknél pedig segíti a betegség kezelését.
De, hogy milyen betegségek kezelésére alkalmazzák sikeresen? Megmutatjuk:
Elsősorban
- kényszerbetegségek
- poszttraumás stresszbetegség
- depresszió
- szociális fóbia
- mániás-depresszió
- autizmus
- különböző függőségek
- személyiség zavarok
- evészavarok
- skizofrénia
ellen, de a mentális betegségek mellett különböző krónikus betegségeknél is segíthet a betegnek. Ebben az esetben olyan technikákat tanul meg a páciens, amelyekkel később könnyebben tud majd megküzdeni a mindennapi élet nehézségeivel.
A viselkedésterápia során az üléseket pszichoterapeuták, pszichiáterek és szakpszichológusok vezethetik, ahol a beteg olyan hasznos módszereket tanul meg, mint a különböző megküzdési és relaxációs technikák, de a pszichológusok élnek a pozitív megerősítés eszközével és a szociális készségek fejlesztésével is. A módszernek nincsen káros mellékhatása, bár az érzések és szorongások feltárása nehéz lehet, érzelmi kitöréssel, sírással, dühvel járhat.
Mire érdemes figyelnie a viselkedésterápia elkezdésekor?
1. Megfelelő végzettségű szakembert keressen, aki jogosult arra, hogy ezt a feladatot végezze!
2. A szakember kiválasztásánál nyugodtan hagyatkozzon az érzelmeire! A terápiás helyzet őszinteséget és nyitottságot igényel, így a szakmai végzettség mellett nagyon fontos a szimpátia is.
3. Mivel a legtöbb terápia fizetős, ezért a terapeuta kiválasztásánál a pénztárcájának is megfelelően döntsön, de ne szalassza el az esetlegesen támogatott terápiás lehetőségeket sem!
+1. Ne legyen türelmetlen! Mind a hatékonyság, mind a kezelés hossza egyén és betegségfüggő.
Forrás: healthline.com