A barna bőrön jól mutatnak a nyári ruhák, a kivágott pólók és a fürdőruhák (mintha pont ilyen bőrre lennének tervezve), ezért aztán a nők és férfiak egyaránt kedvelik a szép barna bőrszínt.
Azt tudjuk, hogy az UV sugárzás kis mennyisége hasznos, hiszen alapvető szerepe van a D-vitamin termelésében. A napozás és a szolárium nem megfelelő használata azonban károsíthatja a bőrt, szembetegséget okozhat (pl. szürkehályog) és csökkentheti az immunrendszer működését (pl. herpesz megjelenése az ajkakon).###Melyek a fontos információk? Mit tegyünk egészségünk megóvása érdekében?
A szolárium nagy előnyeit mindenki ismeri, télen is a rendelkezésünkre áll, így bármikor barnulhatunk. Nem kell órákon át a napsütésben feküdnünk, hiszen pár perc alatt elérhetjük a várva várt hatást. Sajnos azonban káros hatásai is lehetnek: például szárítja a bőrt és hozzájárul a bőr öregedéséhez, illetve az UV-A sugárzás miatt a bőrrák kialakulásában is nagy szerepet játszhat.
A napozás hozzátartozik a strandoláshoz, a nyaraláshoz, nem csak a bőrünk lesz szép barna, de a lelki állapotunk is jobb lesz ettől. Sok felület, mint pl. a hó, homok és víz visszaveri a napsugarakat, ezért fokozottan figyeljünk arra, hogy a szabadban töltött idő alatt bőrünk ne égjen meg. A gyermekek szeretnek a jó levegőn, vízparton játszani, de általában nincsenek tudatában az UV sugárzás káros hatásainak. A bőrük érzékenyebb, a világos bőrűeknek még fokozottabb védelemre van szükségük. Erre a szülőknek, táborokban a felügyelő tanároknak fontos figyelni az egészségtudatosság jegyében. Mindennapjaink fontos része a bőrünk ápolása, hidratálása, ami elengedhetetlen napozás előtt és után is. A nap elleni védelem nem csak a vízparton szükséges, hanem minden szabadtéri helyzetben alkalmazni kell (pl. kerti munka, kirándulás).
Védőintézkedések, amelyeket már mindenki ismer:
- Napozáshoz a déli napsütés helyett válasszuk a kora délelőtti időszakot és a késő délutáni órákat (11 óráig és 15 óra után).
- Keressük az árnyékot.
- Viseljünk megfelelő ruházatot, ami világos színű, laza és szellős (lenvászon, vékony pamut).
- Hordjunk széles karimájú szellős kalapot, vagy sapkát a szemek, az arc és a tarkó védelmére.
- Használjunk 15+, vagy ennél magasabb fényvédő faktorú napvédő krémet a ruha által nem fedett bőrfelületeken.
Ki legyen nagyon óvatos napozáskor és szoláriumozáskor?
- Akinek sok anyajegye van, annak nem tanácsos sem napozni, sem szoláriumozni.
- 18 év alatti fiatalok és az UV iránt érzékenyek számára a szolárium használata nem ajánlott.
- Betegség, illetve gyógyszerfogyasztás ideje alatt kérjük a szakorvos véleményét, hogy szabad-e napon tartózkodni, illetve szoláriumozni.
A legfontosabb alapelvek:
- Fokozatosság,
- Mértékletesség,
- Smink, parfüm és ékszer nélküli napozás,
- Védőszemüveg, napszemüveg használata,
- Megfelelő folyadékfogyasztás (a normál 2-2,5 litert növeljük igény szerint- fokozott kiválasztás),
- Bőrápolás.
Itt a nyár, a szép idő, élvezzük a napsütést, tegyük ezt okosan és mértékkel!
További hasznos információk:
Sugáregészségügyi útmutató a biztonságos napozáshoz - Napsugárzás és egészség (WHO Ténylap No. 305, 2009)
Gyermekek védelme az ultraibolya sugárzástól
A WHO ajánlása a napágyak használatával kapcsolatban
A Svéd Sugárvédelmi Intézet (SSI) napágyakra vonatkozó szabályozása