Képek a falon, útikönyvek a polcon, egy-egy elrakott régi jegy a fiókban. A „nyaralástól” mindig a feltöltődést várjuk, amire bármikor szívesen emlékezhetünk vissza, ha éppen magukba szippantottak a hétköznapok. Azonban tényleg ez adja meg a boldogságot?
Ha kiszakadunk a hétköznapokból, szinte más embernek érezzük magunkat. Egy-egy verőfényes nap kisimítja a ráncokat az arcunkon, és a friss levegőn szerzett pirossággal együtt pedig lassan a kiegyensúlyozottabbá is válunk. Ez a megváltozott lelkiállapot régóta foglalkoztatja a pszichológusokat is, akik több kutatásban is igyekeztek fényt deríteni arra, hogy hogyan hat ránk a pihenés, időzítsük bár tavaszra, nyárra, őszre vagy télre.
Vajon tényleg boldogok leszünk a nyaralástól?
Bár a szabadság után általában energiával és tettvággyal telve, barnán és rózsásan érkezünk vissza az íróasztalunk mellé, a lelkesedés hamar elmúlik, így a tartós boldogságra a nyaralás nincsen hatással. De ne ijedjünk meg, szedjük elő nyugodtan az utazótáskát a padlásról! A kikapcsolódás csökkenti a szervezet stresszi-szintjét, növeli az elégedettség érzést, javítja az egészségérzést és a problémamegoldó képességet is.
Szabadságot jó kivenni és kiadni is. Az előbbi előnyeit már jórészt végigvettük, azonban az utóbbi sem elhanyagolható. A munkavállalóknál ugyanis már egy pár napos pihenés is képes enyhíteni a kiégés tüneteit, növeli a munkahelyi elégedettséget és az elköteleződés mértékét.
Milyen hosszú időre tervezzük a pihenést?
A közhiedelemmel ellentétben nem szükséges két hétnél hosszabb időre elmennünk ahhoz, hogy a kikapcsolódás pozitívumait érezhessük, hiszen valójában már 2-3 nap is csökkentheti a kiégés tüneteit. Az az igazán fontos, hogy mennyi idő kell ahhoz, hogy tényleg elfelejtsük az otthon pörgő mókuskereket, illetve, hogy a szabadság vége felé mikor kezdünk el megint rágódni azon, hogy mi fog bennünk visszavárni.
Mennyi ideig érezzük a szabadság hatását?
A válasz nem olyan egyszerű, hiszen nagyban függ a nyaralás minőségétől, az azt megelőző stressztől, de más összetevőktől is. Általánosságban elmondható, hogy a nyaralás pozitívumait csak 2-5 héten át érezzük, a hétköznapok ezután lassan visszaveszik az uralmat.
De mit tehetünk azért, hogy a pihenésünk igazán minőségi legyen?
<li><strong>Tervezzük meg jó alaposan a szabadságot!</strong></li>
<li><strong>Kerüljünk minden olyan gondolatot, ami munkával, vagy a hétköznapi életünkkel kapcsolatos!</strong></li>
<li><strong>Válasszunk olyan úti célt, ami illik a személyiségünkhöz!</strong></li>
<li><strong>A nyaralás alatt éljünk tudatosan a jelenben!</strong></li>