Mi is az a cukorbetegség?
A cukor a szervezet elsődleges energiaforrása, amit a testünk folyamatosan használ fel a működéséhez. Az elfogyasztott ételek szénhidráttartalmát cukorrá bontjuk le, de ha nem tudjuk megfelelően felhasználni ezt az energiaforrást, az inzulin abszolút vagy relatív hiánya miatt, akkor a vércukrunk szintje a normálisnál magasabbra emelkedik. A felgyülemlett cukor egy része ilyenkor akár a vizelettel együtt is távozhat is a szervezetből, amelyből ilyenkor ki is mutatható.
A vércukorérték szorosan összefügg az inzulintermeléssel és az inzulin-felhasználással. Az inzulin feladata, hogy segítse a szervezet cukorfelhasználását, és normális tartományon belül tartsa a vércukorszintet. Ha a cukorháztartás normális, a vércukorszint is az.
A cukorbetegséget vagy más néven diabéteszt leginkább egy olyan állapotként lehet leírni, amely kezelés nélkül magas vércukorszinttel jár. A betegség oka egyrészt, ha a hasnyálmirigy inzulintermelő képessége csökken, másrészt, ha az általa termelt inzulin nem fejti ki a hatását. A szervezet ilyenkor nem képes szabályozni a vérben lévő cukor mennyiségét és felhasználását sem.
Jelenleg a cukorbetegség nem gyógyítható, de eredményesen kezelhető, és tünetmentes lehet, ha a vércukor értéke a normálishoz közelít. Ezt gondosan megtervezett étrenddel, rendszeres fizikai aktivitással és szükség szerint gyógyszeres és inzulinkezeléssel lehet elérni.
Melyek a cukorbetegség legfontosabb típusai?
A cukorbetegségnek két fő típusa van – az 1-es típusú és a 2-es típusú cukorbetegség.
1-es típusú cukorbetegség
Az 1-es típusú cukorbetegségnél a hasnyálmirigy nem képes inzulin elválasztásra. Rövidebb vagy hosszabb idő alatt a termelt inzulin mennyisége folyamatosan csökken, majd megszűnik, ezért az 1-es típusú cukorbetegek naponta többször pótolják injekció segítségével a hiányzó inzulinmennyiségüket. A cukorbetegségnek ezt a fajtáját régebben ifjúkori diabétesznek is hívták, ugyanis leggyakrabban gyermek, serdülő vagy ifjúkorban alakul ki, habár megjelenhet felnőttkorban is. 1-es típusú cukorbetegséggel a cukorbetegek körülbelül 10 százaléka él együtt.
Az 1-es típusú cukorbetegség okai
A betegség pontos oka nem ismert. A betegek egy részében a szervezet immunrendszere elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. Egy családon belül előfordulhat több 1-es típusú beteg, de általában nem ez a jellemző.
2-es típusú cukorbetegség
2-es típusú cukorbetegségnél általában az inzulintermelés normális vagy akár fokozottabb is lehet az egészségesnél. Ilyenkor a beteg szervezetében egy adott mennyiségű inzulin kisebb biológiai választ vált ki, azaz kevésbé hatékonyan látja el a feladatát. Ezt a jelenséget hívjuk inzulinrezisztenciának. Idővel azonban már a szervezet inzulintermelése is csökkenhet, így inzulinhiány lép fel.
A 2-es típusú cukorbetegeknek az orvos felírhat tablettákat, amelyek a szervezet által termelt inzulinnal együtt hatnak. Ha a hasnyálmirigy végül már túl kevés inzulint termel, az orvos inzulinkezelést ajánlhat önmagában vagy a tabletták szedése mellett.
A kezelés alapja azonban, a gyógyszeres kezelés mellett mindkét típusnál a helyes étrend és a megfelelő fizikai aktivitás, ami szükséges ahhoz, hogy a betegek minőségi életet éljenek.
A 2-es típusú cukorbetegség tünetei
Mivel a vércukorszint 2-es típusú cukorbetegségnél lassan nő, általában a beteg a betegség korai szakaszában jellegzetes tünetet nem érez. A betegség későbbi időszakában az alábbi tünetek fordulhatnak elő:
- Fáradtság érzés
- Bőrviszketés
- Zsibbadó vagy bizsergő érzés a kézfejben vagy a lábfejben
- Szájszárazság, szomjúság érzés
- Gyakori vizeletürítés
- Látási problémák
- Lassan gyógyuló sérülések, sebek
- Szexuális problémák
A 2-es típusú cukorbetegség okai
A 2-es típusú cukorbetegség pontos oka nem ismert, de nagyobb valószínűséggel fordul elő az alábbi esetekben:
- 40 év felettieknél
- Túlsúly, vagy elhízás esetén
- Ahol a cukorbetegség több családtagnál is előfordul
- Akiknél terhességi cukorbetegség már előfordult
- 4 kg-nál nagyobb súlyú gyermek szülése esetén
- Hasi típusú elhízás (haskörfogat férfiak esetében 94, nőknél 80 cm-nél nagyobb) esetén
- Magas vérnyomásúknál
- Bizonyos népcsoportokhoz tartozóknál.
Ha hozzátartozójánál a fentiek közül három vagy több is előfordul, érdemes kezelőorvosánál vizsgálatot végeztetnie a cukorbetegség kizárására. Mivel a rendszeres testmozgás és a testsúly normális szinten tartása bizonyos esetekben megakadályozhatja vagy késleltetheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, fontos, hogy a szűrővizsgálatot az orvosa idejében elvégezze.
forrás: Magyar Diabetes Társaság