- Pontosan mit jelent az előadássorozat címében a belső erőink kifejezés?
- Ez az elnevezés arra mutat rá, hogy mindenki rendelkezik olyan belső eszközökkel, amelyekkel a negatív életeseményeket hatékonyan fel tudja dolgozni. A program során igyekszünk rámutatni, hogy az életben adódó veszteségek, nehézségek, problémák, traumák, krízisek megoldása pozitív kimenetelű is lehet, nem törvényszerű a negatív megoldás, úgy mint az öngyilkosság, alkohol-, gyógyszer- és drogfüggőség, vagy a depresszió. Valójában rajtunk áll, hogy milyen eszközöket választva küzdünk meg válságokkal, veszteségekkel, krízisekkel.
- Ezek szerint vannak olyan technikák, amelyek segítségével meg tudunk küzdeni a negatív életeseményekkel?
- A megküzdési technikák egy részét a családunktól, barátainktól, vagyis attól a társas közegtől tanuljuk, amiben gyermekként majd később felnőttként élünk. Másik része saját tapasztalataink révén alakul ki. Például rájöhetünk arra, hogy családunkban a házassági problémákra nem csak az a megoldás, hogy elválunk. Ha ezt a mintát felismerjük, van lehetőségünk változtatni rajta, vagyis a válás helyett megbeszéljük, feldolgozzuk a házassági problémákat.
- A negatív életesemény bekövetkezte után mikorra tehető, hogy a helyzet pozitívumait is meglássuk?
- A veszteségek, krízisek, válságok feldolgozás folyamat eredménye. Az első időszakokban a beszűkült tudatállapot miatt nem látjuk meg azonnal a pozitívumokat. Ez természetes része a folyamatnak. Ahogy halad előre az idő, úgy leszünk képesek észrevenni, hogy mit kaptunk mi attól az adott helyzettől, mivel lettünk gazdagabbak, hogyan fejlődött személyiségünk. A veszteségek hatására probléma megoldási eszköztárunk új lehetőségekkel bővül, hatékonyabbá válik.